Shiikmen L - BIG JOE

Dubový buřtík, který bude vaší zahradě/bytu opravdu slušet!

990 Kč 990 Kč / 1 ks
Dostupnost: Skladem
Můžeme doručit do:
31.7.2024
Kód: 85
Shiikmen L - BIG JOE
Shiikmen L - BIG JOE
Novinka

Detailní popis produktu

Vypěstujte si houby Shiitake u sebe doma! Shiikmen dubový kmen naočkovaný podhoubím. Rok jsme se o něj starali a připravovali pustit ho do světa. Díky vaší péči a přiloženému manuálu můžete sklidit první houbičky už na jaře.

Shiikmen bude plodit cca jednou za 7 týdnů vyjma zimního období (potřebuje odpočinek) po dobu 3-4 let, pokud se s ním zachází správně. Dařit se mu bude na zahradě, pod stromem či u keřů. Udělejte radost sobě, příbuzným nebo známým a pořiďte Shiikmen do vaší rodiny.

Délka cca 50 cm. Průměr 14-20 cm.

Doporučení jak pečovat o kmen pokud ho chcete pořídit s předstihem a darovat později.

Kmen vybalte a umístěte ho co nejblíže keřům nebo stromům. Nechte ho volně ležet na trávě nebo ho postavte ke stromům. Nízkých teplot se nebojte, kmenu se nic nestane, v zimě pouze neplodí. Nebude vůbec na škodu, pokud občas zmokne. Jestli pršet nebude, občas ho polijte hadicí. Pokud začne sněžit, přikryjte ho pytlovinou nebo látkou a nechte klidně zapadat sněhem.

Do dárkového nebo vánočního papíru balte těsně před tím, než přijde oslava či Ježíšek a dbejte prosím na to, aby byl kmen včas rozbalen.

Nezapomeňte prosím, že budete pěstovat na vlastní pěst“. Nevíme, jaká bude zrovna vaše úroda. Víme jenom to, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, aby za rok, co na farmě inkuboval, podhoubí kmenem krásně kvalitně prorostlo.

Sklizeň v prvním roce má obvykle nižší výnosy, ale v následujících letech by se měla zvyšovat, jak roste mycelium shiitake a více se usazuje v kmeni.

JAK ZAČÍT PLODIT

Když jsou venkovní teploty stabilně kolem 7 stupňů, ponořte kmen na 12-24 hodin do nádoby se studenou vodou. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte co nejstudenější vodu a přidejte do nádoby led. Umístěte na špalek závaží, aby zůstalo ponořené.

Po namočení vyndejte kmen z nádoby a postavte ho do někam do plného stínu. Bude se mu líbit v blízkosti stromů, keřů, rostlin. Buďte si jisti, že kmen nebude vystaven přímému slunci.

Během několika dní se objeví první kloboučky. Někdy trvá, než se kmen nastartuje, takže se může objevit jen jedna či dvě houby. Každý cyklus bude pravděpodobně jiný. Pokud se shiitake neobjeví hned napoprvé, nechte kmen 3 týdny odpočinout a znovu namočte a aktivujte. Druhý rok se kmen dostane na plodící vrchol, takže sklizeň bude bohatší.

Shiitake sklízíme, když jim vespod praskne sukénka. Pokud je necháte malinko přerůst, nic se neděje. Rozvinutější klobouky jsou ideální na grilování.

Když jsou všechny houby sklizeny, nechte kmen odpočívat přibližně 7 týdnů, než ho znovu namočíte. Pokud je velmi horké a suché počasí, zvažte zalévání hadicí.

Po sezóně položte kmen na bok a na zimu ho přikryjte plachtou nebo pytlovinou. Zajistěte, aby byl ve stinném místě, protože zimní slunce ho může vysušit. Ideální je také sněhová pokrývka. Kmeny lze také uchovávat v nevytápěném prostoru.

CHUŤ SHIITAKE

Zažijte plnou, bohatou lahodnou chuť hub. Shiitake rostlé z dubových kmenů musí vynaložit soustu energie, aby se prosadily a vykoukli na nás skrz dubovou kůru. Tato tvrdá práce se naštěstí pro všechny gurmány odráží v jejich chuti. Díky tomu je umami o tolik výraznější než u hub pěstovaných na pilinových substrátech. Komerční pěstování probíhá v klimaticky kontrolovaném vnitřním prostředí na pilinových pytlích, a proto obecně nemají stejnou chuť. Shiitake z pěstíren mají cestu na svět daleko jednodušší, proto síla chuti nikdy nebude tak koncentrovaná.

RECEPTY

Inspirujte se našimi recepty s shiitake nebo vymyslete vlastní, vyfoťte a označte nás

Doplňkové parametry

Kategorie: Shiikmen
Hmotnost: 10 kg