Shiikmen pro pěstování hub True Shiitake, 30 cm

679 Kč 679 Kč / 1 ks
Dostupnost: Skladem
Můžeme doručit do:
31.7.2024
Kód: 66
Shiikmen pro pěstování hub True Shiitake, 30 cm

Detailní popis produktu

Vypěstujte si houby Shiitake u sebe doma! Shiikmen je ručně nařezaný dubový kmen naočkovaný podhoubím. Rok jsme se o něj starali a připravovali pustit ho do světa. Díky vaší péči a přiloženému manuálu můžete sklidit první houbičky už na jaře.

Shiikmen bude plodit cca jednou za 7 týdnů vyjma zimního období (potřebuje odpočinek) po dobu 3-4 let, pokud se s ním zachází správně. Dařit se mu bude na zahradě, pod stromem či u keřů. Do bytu se hodí také, jen bude potřebovat více pozornosti. Udělejte radost sobě, příbuzným nebo známým a pořiďte Shiikmen do vaší rodiny.

Délka cca 30 cm. Průměr 8-14 cm.

Doporučení, jak pečovat o kmen pokud ho chcete pořídit s předstihem a darovat později.

A) V BYTĚ - kmen vybalte a umístěte ho co neblíže pokojovým rostlinám-pokud možno. Musí být co nejdál od radiátorů, aby se příliš nevysušil. Jednou týdně ho postavte na 15 min na podtácek s vodou nebo postříkejte rozprašovačem s vodou, ať nasaje vlhkost.

B) NA ZAHRADĚ - kmen vybalte a umístěte ho co nejblíže keřům nebo stromům. Nechte ho volně ležet na trávě nebo ho postavte ke stromům do plného stínu. Nízkých teplot se nebojte, kmenu se nic nestane, v zimě pouze neplodí. Nebude vůbec na škodu, pokud občas zmokne. Jestli pršet nebude, občas ho zalijte hadicí nebo postříkejte rozprašovačem.  Pokud začne sněžit, přikryjte ho pytlovinou nebo látkou a nechte klidně zapadat sněhem.

Do dárkového nebo vánočního papíru balte těsně před tím, než přijde oslava či Ježíšek a dbejte prosím na to, aby byl kmen včas rozbalen.

Nezapomeňte prosím, že budete pěstovat na vlastní pěst“. Nevíme, jaká bude zrovna vaše úroda. Víme jenom to, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, aby za rok, co na farmě inkuboval, podhoubí kmenem krásně kvalitně prorostlo.

Sklizeň v prvním roce má obvykle nižší výnosy, ale v následujících letech by se měla zvyšovat, jak roste mycelium shiitake a více se usazuje v kmeni.

JAK ZAČÍT PLODIT

Když jsou venkovní teploty stabilně kolem 7 stupňů, ponořte poleno na 12-24 hodin do nádoby se studenou vodou. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte co nejstudenější vodu a přidejte do nádoby led. Umístěte na špalek závaží, aby zůstal ponořený.

Po namočení, vyndejte kmen z nádoby a postavte ho do někam do plného stínu. Bude se mu líbit v blízkosti, stromů, keřů, rostlin. V případě balkonů, bytů, apartmánů nebo slunečnějších oblastí zvažte umístění plachty, velké lepenkové krabice nebo jiné bariéry kolem kmene (nesmí se dotýkat), abyste zajistili, že kmen nebude vystaven přímému slunci.

Během několika dní se objeví první kloboučky. Někdy trvá než se kmen nastartuje, takže se může objevit jen jedna či dvě houby. Každý cyklus bude pravděpodobně jiný. Pokud se shiitake neobjeví hned napoprvé, nechte poleno 3 týdny odpočinout a znovu namočte a aktivujte. Druhý rok se kmen dostane na plodící vrchol, takže sklizeň bude bohatší.

SKLIZEŇ

Shiitake sklízíme, když jim vespod praskne sukénka. Pokud je necháte malinko přerůst, nic se neděje, rozvinutější klobouky jsou ideální na grilovačku.

Když jsou všechny houby sklizeny, nechte poleno odpočívat přibližně 7 týdnů, než ho znovu namočíte. Pokud je velmi horké a suché počasí, zvažte zalévání polena hadicí. V bytě ho stříkejte rozprašovačem nebo postavte na 20 min na podtácek, abyste zajistili, že nevyschne.

Po sezóně položte poleno na bok a na zimu ho přikryjte plachtou nebo pytlovinou. Zajistěte, aby poleno bylo ve stinném místě, protože zimní slunce může poleno poškodit a vysušit. Ideální je také sněhová pokrývka. Kmeny lze také uchovávat v nevytápěném prostoru.

Pokud ho budete mít v bytě, pořád mějte na paměti, aby byl v dostatečné vzdálenosti od radiátorů a topení.

CHUŤ SHIITAKE

Zažijte plnou, bohatou lahodnou chuť hub. Shiitake rostlé z dubových kmenů musí vynaložit soustu energie, aby se prosadily a vykoukli na nás skrz dubovou kůru. Tato tvrdá práce se naštěstí pro všechny gurmány odráží v jejich chuti. Díky tomu je umami o tolik výraznější než u hub pěstovaných na pilinových substrátech. Komerční pěstování probíhá v klimaticky kontrolovaném vnitřním prostředí na pilinových pytlích, a proto obecně nemají stejnou chuť. Shiitake z pěstíren mají cestu na svět daleko jednodušší, proto síla chuti nikdy nebude tak koncentrovaná.

RECEPTY

Inspirujte se našimi recepty s shiitake nebo vymyslete vlastní, vyfoťte a označte nás.

Doplňkové parametry

Kategorie: Shiikmen
Hmotnost: 2 kg